Redmi K100 Pro a K100 Pro Max sú oficiálne: 9 070 mAh batéria, 185 Hz displeje a cena od 475 eur
TL;DR
-
Batérie prekonávajú 8 500 mAh
K100 Pro dostal 8 580 mAh, model Pro Max až 9 070 mAh. Oba podporujú 100 W káblové a 50 W bezdrôtové nabíjanie.
-
Pro Max má lepšie kamery
Oba telefóny používajú 200 Mpx hlavný fotoaparát. Pro Max navyše pridáva 50 Mpx periskop s 5× zoomom a 50 Mpx ultraširokouhlý snímač.
-
Európske ceny budú vyššie
Priamy prepočet začína na približne 475 a 539 eurách. Ak vzniknú európske verzie, ich maloobchodné ceny pravdepodobne narastú o desiatky percent.
Xiaomi predstavilo Redmi K100 Pro a Pro Max s 185 Hz displejmi, kremíkovo-uhlíkovými batériami, 200 Mpx fotoaparátmi a čipmi Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5.
Xiaomi v Číne predstavilo smartfóny Redmi K100 Pro a Redmi K100 Pro Max, ktoré sa odlišujú najmä procesorom, veľkosťou displeja, fotografickou výbavou a kapacitou batérie. Obe novinky ponúkajú 185 Hz obrazovku, hlavný fotoaparát s rozlíšením 200 Mpx, bezdrôtové nabíjanie aj zvýšenú odolnosť proti vode. Zatiaľ ide výhradne o čínske modely a ich prípadné globálne verzie neboli potvrdené. Oficiálny čínsky cenník začína na 3 699 jüanoch pri K100 Pro a na 4 199 jüanoch pri K100 Pro Max.
Dva modely dostali rozdielne čipy Snapdragon
Redmi K100 Pro používa Snapdragon 8 Elite Gen 5 V Series s označením SM8850-1-AB. Ide o výkonovo nižšie postavenú verziu vlajkového procesora, ktorá si zachováva osemjadrové CPU Qualcomm Oryon, ale používa obmedzenejšiu grafickú jednotku.
Oficiálna dokumentácia Qualcommu uvádza dve hlavné procesorové jadrá s frekvenciou do 4,6 GHz a šesť výkonných jadier s maximom 3,62 GHz. Grafická jednotka Adreno vo verzii V Series má dve výpočtové časti pracujúce na frekvencii 1,2 GHz. Čip sa vyrába 3 nm procesom a podporuje pamäte LPDDR5X, úložisko UFS 4.1, Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0 aj modem Snapdragon X85.
Redmi K100 Pro Max dostal plnú verziu Snapdragonu 8 Elite Gen 5 so silnejšou grafikou. Rozdiel by sa mal prejaviť najmä pri hrách, emulácii, dlhodobom zaťažení a aplikáciách, ktoré dokážu využiť vysoký paralelný výkon GPU. Pri bežnom používaní, fotografovaní alebo otváraní aplikácií môže byť rozdiel podstatne menej viditeľný.
Oba telefóny ponúkajú maximálne 16 GB pamäte LPDDR5X Ultra. Redmi K100 Pro končí pri 512 GB úložisku UFS 4.1, zatiaľ čo K100 Pro Max možno kúpiť aj s kapacitou 1 TB.
Označenie V Series preto neznamená staršiu generáciu procesora. Ide o upravenú konfiguráciu rovnakého čipu, ktorá má Xiaomi umožniť odlíšiť výkon aj cenu dvoch veľmi podobných telefónov.

Obnovovacia frekvencia dosahuje 185 Hz
Redmi K100 Pro má 6,56-palcový OLED displej s rozlíšením 2 510 × 1 156 bodov. Väčší K100 Pro Max používa 6,9-palcový panel s rozlíšením 2 608 × 1 200 bodov. Oba displeje dosahujú obnovovaciu frekvenciu 185 Hz.
Pri 60 Hz sa nový obrazový rámec zobrazí približne každých 16,7 milisekundy. Pri 120 Hz sa interval skráti na 8,3 milisekundy a pri 185 Hz približne na 5,4 milisekundy. Prechod zo 120 na 185 Hz teda teoreticky zníži čas medzi jednotlivými snímkami približne o 2,9 milisekundy.
Takýto rozdiel môže byť postrehnuteľný pri rýchlych hrách, presnom ovládaní alebo rýchlom posúvaní obsahu. Podmienkou však je, aby hra dokázala vytvárať viac než 120 snímok za sekundu a aby výkon procesora zostal stabilný aj pri dlhšom zaťažení.
Samotné označenie 185 Hz preto automaticky neznamená plynulejšie hranie. Ak aplikácia pracuje iba pri 60 alebo 120 snímkach za sekundu, displej nedostane dostatok nových obrazových údajov na úplné využitie maximálnej frekvencie.
Vyššia frekvencia súčasne zvyšuje počet prekreslení displeja a môže zaťažovať grafický procesor. Jej vplyv na spotrebu bude závisieť od toho, ako účinne telefóny dokážu obnovovaciu frekvenciu znižovať pri zobrazovaní statického obsahu.

Kremíkovo-uhlíkové batérie prekročili 9 000 mAh
Jednou z najväčších predností nových telefónov sú ich batérie. Redmi K100 Pro dostal článok s kapacitou 8 580 mAh, zatiaľ čo K100 Pro Max ponúka až 9 070 mAh. Rozdiel medzi modelmi predstavuje 490 mAh, teda približne 5,7 percenta.
Xiaomi používa kremíkovo-uhlíkovú technológiu, pri ktorej sa do anódy pridáva kremík. Ten dokáže na jednotku hmotnosti viazať viac lítiových iónov než tradičný grafit, čo umožňuje zvýšiť množstvo uchovanej energie bez úmerného zväčšovania batérie.
Kremík má však aj nevýhodu. Počas nabíjania zväčšuje svoj objem, čo vytvára mechanické napätie a pri nevhodnej konštrukcii môže urýchľovať degradáciu článku. Uhlíková štruktúra pomáha tlmiť zmeny objemu, udržiavať elektrickú vodivosť a zlepšovať stabilitu anódy. Výskum potvrdzuje, že kremíkové anódy dokážu zvýšiť energetickú hustotu, ale ich praktické využitie závisí od zvládnutia rozpínania a dlhodobej životnosti.
Kapacita vyjadrená v miliampérhodinách pritom predstavuje elektrický náboj, nie priamo množstvo energie. Na presné porovnanie batérií by bolo potrebné poznať aj ich menovité napätie a kapacitu vyjadrenú vo watthodinách.
Oba modely podporujú 100 W káblové, 50 W bezdrôtové a 27 W reverzné káblové nabíjanie. Xiaomi zatiaľ neposkytlo dostatok nezávisle overených údajov na určenie úplného času nabíjania alebo reálnej výdrže pri konkrétnych spôsoboch používania.
Pro Max ponúka podstatne lepšie fotoaparáty
Obidva telefóny používajú hlavný fotoaparát s rozlíšením 200 Mpx a snímačom optického formátu 1/1,56 palca. Samotné rozlíšenie však neurčuje výslednú kvalitu fotografií.
Významnú úlohu zohrávajú rozmery snímača, svetelnosť objektívu, optická stabilizácia, kvalita šošoviek, dynamický rozsah aj algoritmy spracovania obrazu. Vyšší počet pixelov môže pomôcť pri vytváraní výrezov alebo pri spájaní susedných obrazových bodov, ale nedokáže nahradiť nedostatok svetla či slabšiu optiku.
Rozdiel medzi modelmi sa výraznejšie prejavuje pri ďalších fotoaparátoch. Redmi K100 Pro má teleobjektív s 2,5-násobným optickým priblížením a iba 8 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát.
K100 Pro Max pridáva 50 Mpx periskopický teleobjektív so snímačom Samsung ISOCELL JN5 a päťnásobným optickým priblížením. Periskopická konštrukcia odkláňa svetlo pomocou hranola a umožňuje uložiť dlhšiu sústavu šošoviek pozdĺžne v tele telefónu. Výrobca tak môže dosiahnuť dlhšiu ohniskovú vzdialenosť bez extrémne hrubého objektívu.
Model Pro Max dostal aj 50 Mpx ultraširokouhlý snímač OmniVision OV50M. Práve rozdiel medzi 8 Mpx a 50 Mpx ultraširokouhlým fotoaparátom môže byť v praxi výraznejší než spoločný 200 Mpx hlavný fotoaparát.
Oba telefóny zároveň používajú zvukový systém ladený spoločnosťou Bose. Jeho súčasťou je samostatný zadný basový menič, vďaka ktorému výrobca označuje reproduktorovú zostavu ako systém 2.1.

Telefóny získali tri stupne odolnosti
Redmi K100 Pro aj K100 Pro Max spĺňajú podmienky certifikácií IP66, IP68 a IP69. Prvá číslica označuje ochranu proti prachu, pričom hodnota šesť predstavuje najvyššiu úroveň prachotesnosti v tomto systéme.
IP66 sa týka ochrany proti silným prúdom vody. IP68 označuje odolnosť pri ponorení za podmienok stanovených výrobcom a IP69 pridáva ochranu proti vode striekajúcej pod vysokým tlakom a pri zvýšenej teplote.
Tieto hodnotenia neznamenajú, že telefón zostane vodotesný za každých okolností. Odolnosť sa môže opotrebovaním tesnení znižovať a laboratórne skúšky spravidla nepočítajú so slanou vodou, chlórom, mydlom alebo mechanickým poškodením zariadenia.
Čínske ceny začínajú na 475 eurách
Oficiálne ceny sú uvedené v čínskych jüanoch. Na prepočet sme použili referenčný kurz Európskej centrálnej banky z 11. augusta 2026, podľa ktorého jedno euro zodpovedalo 7,7841 jüanu. Výsledné sumy sú zaokrúhlené na celé eurá. Referenčný kurz slúži iba na informačné účely a nejde o reálny spotrebiteľský výmenný kurz.
Redmi K100 Pro v konfigurácii 12 GB RAM a 256 GB úložiska stojí po priamom prepočte približne 475 eur. Verzia 16/256 GB vychádza na 527 eur, konfigurácia 12/512 GB na 552 eur a najvyšší variant 16/512 GB približne na 604 eur.
Redmi K100 Pro Max začína s pamäťou 12/256 GB približne na 539 eurách. Konfigurácia 16/256 GB vychádza na 591 eur, verzia 12/512 GB na 617 eur a variant 16/512 GB približne na 668 eur. Najvyšší model so 16 GB RAM a 1 TB úložiskom stojí po prepočte približne 771 eur. Čínske štartovacie ceny 3 699 a 4 199 jüanov potvrdzuje aj oficiálny obchod Xiaomi.
Tieto sumy nie sú odhadom budúcich európskych cien. Predstavujú iba matematický prepočet čínskeho cenníka aktuálnym referenčným kurzom.

V Európe môžu stáť o desiatky percent viac
Xiaomi zatiaľ nepotvrdilo, že Redmi K100 Pro a K100 Pro Max uvedie mimo Číny. Predchádzajúca generácia však poslúžila ako základ pre modely Poco F8 Pro a Poco F8 Ultra, preto sa pri novinkách očakáva možný prechod na názvy Poco F9 Pro a Poco F9 Ultra.
Takýto scenár zatiaľ zostáva iba predpokladom. Výrobca môže zmeniť fotoaparáty, podporované frekvencie mobilných sietí, kapacitu batérie, nabíjanie, pamäťové konfigurácie aj farebnú ponuku.
Priamy prepočet čínskej ceny nemožno používať ako očakávanú maloobchodnú cenu na Slovensku. Do európskeho cenníka vstupujú náklady na regionálnu distribúciu, certifikáciu, lokálnu podporu, záručný servis, marketing, menové riziko a cenová stratégia výrobcu.
Predchádzajúce globálne modely Poco navyše ukazujú, že európske ceny bývajú výrazne vyššie než jednoduchý prepočet čínskeho cenníka. Napríklad Poco F8 Ultra sa na oficiálnych európskych stránkach Xiaomi predával v závislosti od trhu, konfigurácie a akcie približne od 599 do 750 eur.
Ak sa teda nové telefóny dostanú do Európy, možno s vysokou pravdepodobnosťou očakávať ceny vyššie o desiatky percent. Suma 475 eur za K100 Pro alebo 539 eur za K100 Pro Max bude v európskom predaji prakticky nedosiahnuteľná bez časovo obmedzenej zľavy alebo dovozu čínskej verzie.

Pro Max nie je iba väčším modelom
Redmi K100 Pro ponúka menší displej a nižšiu cenu, pričom si zachováva veľkú batériu, 200 Mpx hlavný fotoaparát, bezdrôtové nabíjanie aj vysokú úroveň odolnosti. Jeho najväčším kompromisom je slabšia grafická konfigurácia procesora a podstatne jednoduchší ultraširokouhlý fotoaparát.
Redmi K100 Pro Max nie je iba zväčšenou verziou. Prináša plnohodnotný Snapdragon 8 Elite Gen 5, väčší displej, batériu s kapacitou 9 070 mAh, päťnásobný periskopický teleobjektív, 50 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát a možnosť 1 TB úložiska.
Na čínskom trhu pritom základné konfigurácie oddeľuje po prepočte iba približne 64 eur. Práve tento rozdiel robí Pro Max technicky atraktívnejšou voľbou. V Európe však môže byť cenový odstup podstatne väčší a konečné rozhodovanie bude závisieť od toho, ktoré parametre Xiaomi pri prípadnej transformácii na sériu Poco F9 zachová.
Zdroje
Ak vám naše články pomáhajú sledovať technológie, financie a AI v súvislostiach, pridajte si SmartArena medzi preferované zdroje v Google.
Komentáre