vivo X Fold6 stavia na veľkej batérii a práci vo viacerých oknách. Čo hovoria testy?
TL;DR
-
Batéria
Indická verzia vivo X Fold6 má podľa výrobcu typickú kapacitu 6 900 mAh, 80 W káblové a 40 W bezdrôtové nabíjanie.
-
Produktivita
OriginOS 7 ponúka viacoknovú prácu, no päť zobrazených aplikácií neznamená päť rovnako aktívnych okien.
-
Dostupnosť
V Indii sa má predaj začať 13. októbra 2026 za 219 999 rupií. Slovenská cena ani dostupnosť potvrdené nie sú.
Vivo X Fold6 prichádza do Indie so 6 900 mAh batériou a pracovnými funkciami pre veľký displej. Čo potvrdzujú špecifikácie a čo ukázali nezávislé testy?
Veľká batéria je pri skladacom telefóne lákavý argument. Po otvorení totiž používateľ dostane plochu vhodnú na čítanie, video aj prácu s viacerými aplikáciami, no všetky tieto možnosti potrebujú energiu. Vivo X Fold6 preto na indickom trhu nepredstavuje iba ďalšiu tenkú skladačku: spája batériu s typickou kapacitou 6 900 mAh, vnútorný 8,02-palcový displej a softvér určený na prácu vo viacerých oknách. Otázkou je, nakoľko sa pôsobivé parametre premietajú do použiteľnosti.
Podnetom na bližší pohľad je článok GSMArena publikovaný 11. októbra 2026. Pri jeho čítaní je dôležitá jedna okolnosť: ide o sponzorovaný text od spoločnosti vivo, nie o nezávislý test redakcie. Základné parametre preto porovnávame s indickou produktovou stránkou a tlačovou správou výrobcu. Tvrdenia o výdrži a fungovaní viacerých okien konfrontujeme so samostatnou recenziou a meraniami GSMArena, ktoré sú od plateného článku oddelené.
Najväčšia batéria? Áno, ale podľa presnej definície
Indické technické údaje uvádzajú typickú kapacitu batérie 6 900 mAh a menovitú kapacitu 6 670 mAh. Nejde o dve alternatívne konfigurácie telefónu, ale o odlišne označené hodnoty tej istej batérie. Vivo zároveň uvádza podporu káblového nabíjania do 80 W a bezdrôtového nabíjania do 40 W. Maximálny výkon nie je prísľubom, že sa telefón bude celú dobu nabíjať rovnakou rýchlosťou.
Výrobca používa formuláciu o najväčšej batérii medzi skladacími telefónmi v Indii. V poznámke pod svojou tlačovou správou však porovnanie obmedzuje na modely uvedené na tamojší trh podľa verejne dostupných informácií k 10. septembru 2026. Je to teda regionálne a časovo ohraničené marketingové tvrdenie. Nie je dôvod prepisovať ho na svetový rekord ani z neho vyvodzovať, že model musí mať najdlhšiu výdrž pri každom spôsobe používania.
Technologický posun vidno aj pri porovnaní s predchodcom. Oficiálne parametre X Fold5 hovoria o 6 000 mAh, takže X Fold6 pridáva 900 mAh, teda 15 % typickej kapacity. Vivo pri novinke spomína piatu generáciu kremíkovej anódy a tretiu generáciu technológie polotuhého elektrolytu. Ide o opis konštrukcie a deklarovaných vlastností výrobcu, nie o nezávislý dôkaz konkrétneho počtu rokov životnosti batérie. Sponzorovaný článok používa pri elektrolyte odlišné pomenovanie; pre indický model je preto vhodnejšie držať sa aktuálnych materiálov viva.
Merania ukazujú prínos, nie automatické prvenstvo
Samostatná recenzia GSMArena prináša dôležitú protiváhu k reklamnému posolstvu. V jej štandardizovaných skúškach X Fold6 predchodcu vo výdrži prekonal, no napriek vyššej kapacite nedosiahol najlepší výsledok medzi porovnávanými skladacími telefónmi. Pri používaní v zatvorenom stave mu redakcia namerala skóre aktívneho používania 17 hodín a 44 minút. Toto číslo patrí k metodike testu GSMArena; nemožno ho čítať ako záruku rovnakej výdrže u každého majiteľa.
Aj nabíjanie má rozdiel medzi údajom na papieri a nameraným priebehom. Recenzenti s dodanou nabíjačkou a káblom dosiahli približne 32 % za 15 minút, 62 % za 30 minút a plné nabitie približne za 59 minút. Nameraný príkon sa na približne 63 W dostal len krátko pri nízkom stave batérie. Menovitých 80 W preto netreba zamieňať s trvalo dosahovaným výkonom. Test sa týkal globálneho exemplára; práve pri porovnávaní regionálnych verzií je dobré mať tento rozdiel na pamäti.
Materiály viva vyzdvihujú aj prevádzku batérie v chlade. Bez presne opísaného nezávislého testu celého zariadenia by však nebolo správne sľubovať bezstarostné používanie telefónu pri konkrétnych mínusových teplotách. Výkon batérie, výdrž pri zapnutom displeji aj vhodnosť dlhodobého používania v mraze sú rozdielne otázky.


Displeje dávajú zmysel až spolu so softvérom
Vnútorný AMOLED displej má uhlopriečku 8,02 palca a rozlíšenie 2 504 × 2 312 pixelov. Vonkajší panel meria 6,51 palca a ponúka 2 528 × 1 120 pixelov. Vivo pri oboch uvádza obnovovaciu frekvenciu do 120 Hz a miestny špičkový jas 5 000 nitov. Posledný údaj opisuje špičku na časti zobrazovacej plochy, nie trvalý jas celej obrazovky. Vlastné merania GSMArena pri odlišne nastavených testovacích plochách dosiahli na vnútornom displeji nižšie hodnoty, preto sa tieto čísla nemajú priamo zamieňať.
Veľká plocha sama osebe ešte nenahradí pracovný postup. OriginOS 7 ponúka režim Multi-Split Screen so štyrmi oknami, ktoré možno usporiadať vedľa seba. Origin Workbench funguje inak: zvýrazňuje hlavnú úlohu a sprístupňuje až štyri ďalšie aplikácie. Práve tu treba spresniť zjednodušenú predstavu o „piatich aplikáciách naraz“. Podľa skúseností v nezávislej recenzii nie sú všetky položky vo Workbench rovnako aktívne; napríklad video v bočnej aplikácii tam nemusí ďalej prehrávať.
Pre človeka, ktorý si pri videohovore porovnáva dokumenty a poznámky, sú preto podstatnejšie pravidlá práce s oknami než ich maximálny počet. Vivo umožňuje presúvať obsah medzi podporovanými aplikáciami a v určitých situáciách rozpoznať text v obrázku. Výrobca však upozorňuje, že viacoknové funkcie a presúvanie obsahu závisia od kompatibility aplikácií. Nie každá kombinácia služieb musí fungovať rovnako.
AI funkcie pomáhajú s podkladmi, ich výsledky treba kontrolovať
Indické materiály opisujú AI Recorder na prepis a zhrnutie rozhovorov, titulky pre online komunikáciu či nástroje na organizovanie súborov. Samostatné oznámenie OriginOS 7 spomína aj Snap Note a vyhľadávanie v prirodzenom jazyku. Z pohľadu pracovného nasadenia ide najmä o pokus skrátiť cestu od zachytenej informácie k poznámke alebo dokumentu, nie o funkcie, ktoré by samy zaručili správny výsledok.
Vivo pri AI výslovne pripúšťa rozdiely podľa jazyka, regiónu, aplikácie a nastavení. Automatický prepis môže byť praktický pri príprave zápisu zo stretnutia, ale dôležité mená, čísla a úlohy si zaslúžia kontrolu. To isté platí pre rozpoznaný text na fotografii tabule. Bez overenia podpory konkrétneho jazyka nie je vhodné prisudzovať všetkým nástrojom plnohodnotné fungovanie v slovenčine.


Práca s počítačom je možná, nie však bez podmienok
Ďalšou súčasťou výbavy je režim pracovnej plochy po pripojení ku kompatibilnému displeju. Vivo ho prezentuje spolu s podporou práce s viacerými oknami, klávesnicou a myšou. Office Kit má rozšíriť prenos súborov a spoluprácu s počítačom. V recenzii GSMArena sa pri jeho nastavovaní spomína potreba nainštalovať aplikáciu a absolvovať úvodné nastavenie. Nejde teda o dôkaz, že každý scenár bude fungovať bez prípravy a s každým firemným počítačom.
Výrobca uvádza aj prepojenie s vybranými zariadeniami ekosystému Apple. Pri takomto tvrdení sú dôležitejšie konkrétne podporované činnosti a verzie softvéru než všeobecné heslo o kompatibilite. Podmienky viva napríklad obmedzujú podporu Apple Watch na vybrané modely a vyžadujú, aby boli hodinky najprv spárované a aktivované pomocou iPhonu. Integrácia preto neznamená, že X Fold6 zastúpi iPhone pri prvotnom nastavení hodiniek.


Výkon a fotoaparáty dopĺňajú pracovné zameranie
Indická verzia sa podľa oficiálnych parametrov predáva s čipom Dimensity 9500 Super Edition, 12 GB operačnej pamäte a 512 GB úložiska. Beží na systéme OriginOS 7 založenom na Androide 17. Tieto údaje sa týkajú indickej konfigurácie; pri starších informáciách o pôvodnej čínskej verzii X Fold6 možno naraziť na odlišný systém či kapacitu batérie. Miešanie parametrov rôznych trhov by v tomto prípade vytváralo nepresný obraz produktu.
Na zadnej strane sú podľa výrobcu tri fotoaparáty: 200 Mpx hlavný modul s optickou stabilizáciou, 50 Mpx teleobjektív s optickou stabilizáciou a 50 Mpx ultraširokouhlý modul. Predná kamera na každom z displejov má 20 Mpx. Vivo vyzdvihuje spoluprácu so ZEISS a podporu videa v rozlíšení 4K pri 60 snímkach za sekundu s Dolby Vision. Počet megapixelov však sám osebe neurčuje kvalitu nočných záberov, spracovanie pohybu ani výsledok pri vyššom priblížení.
Fotoaparáty majú pri skladacom modeli aj iný význam: telefón možno postaviť do čiastočne otvorenej polohy alebo využiť vonkajší displej pri fotografovaní zadnými kamerami. Sú to praktické možnosti konštrukcie, ktorých prínos sa odvíja od spôsobu používania. X Fold6 tak nestavia iba na kancelárskych funkciách, hoci práve tie sú hlavným motívom aktuálnej indickej komunikácie.


Tenké telo má svoje hranice
Podľa indického produktového listu má X Fold6 v zatvorenom stave hrúbku 9,40 mm a hmotnosť 228 g. Pri X Fold5 výrobca uvádzal 217 g, takže novinka je popri väčšej batérii podľa týchto údajov aj ťažšia. Presnejšie je hovoriť o výmene medzi kapacitou a hmotnosťou než o riešení bez kompromisov. Uvedená hmotnosť navyše nezahŕňa ochranné fólie hlavného displeja a reálny kus sa môže mierne líšiť.
Vivo uvádza odolnosť proti prachu a vode, zároveň však v podmienkach upozorňuje, že skúšky prebehli v kontrolovanom prostredí a odolnosť sa môže používaním znižovať. Skladací mechanizmus ani deklarovaná ochrana nie sú dôvodom používať zariadenie bez opatrnosti na pláži či v bazéne. Pri telefóne tejto ceny majú servisné podmienky a dostupnosť opráv podobnú váhu ako hrúbka tela.


Indická cena je známa, slovenská nie
Vivo oznámilo v Indii cenu 219 999 rupií za konfiguráciu 12 GB + 512 GB a začiatok predaja stanovilo na 13. októbra 2026. K 11. októbru je to ešte budúci termín. Telefón má prísť vo farbách Nebula Teal a Prism Black. Z indickej ceny nemožno jednoducho odvodiť slovenskú maloobchodnú cenu a uvedené podklady nepotvrdzujú začiatok predaja na Slovensku.
X Fold6 je zaujímavý najmä tým, že väčšiu batériu prepája s premyslenejšou prácou na vnútornom displeji. Oficiálne parametre potvrdzujú výrazný kapacitný posun oproti X Fold5 a nezávislé merania naznačujú lepšiu výdrž. Rovnaké merania však nepodporujú skratku, že najväčšia batéria automaticky znamená najdlhšie fungujúcu skladačku. Pre potenciálneho kupujúceho bude rozhodujúce, či jeho aplikácie skutočne využijú viacoknový režim a či mu možnosti prepojenia s počítačom stoja za cenu aj väčšiu hmotnosť.
Zdroje
Ak vám naše články pomáhajú sledovať technológie, financie a AI v súvislostiach, pridajte si SmartArena medzi preferované zdroje v Google.
vivo X Fold6
- Cena
- od 1300 eur (Čína, Európa odhad 2000 eur)
- Dátum uvedenia
- 27.6.2026
- Status
- Predstavený
- Operačný systém
- Android 16, OriginOS 6 Fold
- Displej
- Skladací LTPO AMOLED, 1B farieb, 120 Hz, HDR10+, HDR Vivid, Dolby Vision, uhlopriečka 8,02 palca, 206,8 cm2, ~90,3 % pomer obrazovky k telu, rozlíšenie 2312 x 2504 pixelov, 425 ppi hustota, vonkajší displej:LTPO AMOLED, 120 Hz, HDR10+, Dolby Vision, 5000 nits (špička), 6,51 palca, 1120 x 2528 pixelov, pomer strán 20:9
- Cipset
- Mediatek Dimensity 9500 Super (3 nm)
- CPU
- Osemjadrový procesor (1x4,21 GHz C1-Ultra & 3x3,5 GHz C1-Premium & 4x2,7 GHz C1-Pro)
- GPU
- Mali-G1 Ultra MC12
- RAM
- 12/16 GB
- Úložisko
- 256 GB, 512 GB, 512 GB, 1 TB, UFS 4.1
- Fotoaparát
- Hlavný fotoaparát 200 Mpx, f/1,7, (širokouhlý), 1/1,4", PDAF, OIS, 50 Mpx, f/2,6, 70 mm (periskopový teleobjektív), 1/1,95", 0,8 µm, PDAF, OIS, 3x optický zoom, 50 Mpx, f/2,1, 16 mm, 119˚ (ultrawide), 1/2,76", 0,64 µm, PDAF, Snímač farebného spektra, Laser AF, optika Zeiss, povrchová úprava šošovky Zeiss T*, blesk Dual-LED, panoráma, Video 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS
- Predná kamera
- 20 Mpx, f/2,4, 21 mm (širokouhlý), 1/3,6", 0,7 µm, vonkajšia selfie kamera 20 Mpx, f/2,4, 21 mm (široký), 1/3,6", 0,7 µm, HDR, Video 1080p@30fps
- Batéria
- Si/C Li-Ion 7000 mAh
- Nabíjanie
- Káblové nabíjanie 80W, Bezdrôtové nabíjanie 40 W, Reverzné nabíjanie, 5W reverzné bezdrôtové nabíjanie
- Konektivita
- Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dvojpásmové alebo trojpásmové, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS, NFC, Infračervený port, USB Type-C 3.2 Gen2, OTG, Display Port, Senzory odtlačkov prstov (namontované na boku), akcelerometer, gyroskop, blízkosť, kompas, barometer
- Siete
- GSM / HSPA / LTE / 5G
- SIM
- Nano-SIM + Nano-SIM
- Rozmery
- Rozmery tela v rozloženom stave: 157,2 x 145,7 x 4,4 mm alebo 4,8 mm, rozmery v zloženom stave: 157,2 x 74,3 x 9,4 mm alebo 9,9 mm
- Hmotnosť
- 228 g alebo 235 g
- Materiály
- Sklenená predná strana, hliníkový rám, zadná časť z plastu vystuženého sklenenými vláknami
- Odolnosť
- IP58/IP59 s ochranou proti prachu a vode (vysokotlakové prúdy vody; ponorenie do 1 m na 30 minút)
- Audio
- so stereo reproduktormi, 24-bit/192 kHz Hi-Res zvuk
Komentáre